Język
Jak wybrać najlepszy drapak

KUPUJĘ DRAPAK dla swojego kota!!!!Decyzja podjęta! Ale co dalej - gdzie szukać? Czego szukać? Co będzie dla mojego mruczka najlepsze?

Zaczynasz przeglądać sklepy, portale aukcyjne i powoli zaczyna boleć cię głowa od nadmiaru informacji.

Pierwsza myśl, która Ci przychodzi do głowy to...

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 

MOŻE NISKA CENA, PO CO PRZEPŁACAĆ?

Może coś w tym jest, ale musisz wiedzieć, że niska cena nie bierze się znikąd i muszą za nią iść oszczędności, które wpływają na bezpieczeństwo, trwałość czy wygląd drapaka. W końcu producent nawet drapaka za 29,90 musi zarobić.

 

Zastanówmy się co wpływa na cenę:

Zacznijmy od samego dołu, czyli PODSTAWA DRAPAKA. Nic tak nie wpływa na stabilność i bezpieczeństwo. Najważniejsze czynniki poprawiające bezpieczeństwo to wymiary i waga.

Dla przykładu najtańsze drapaki mają podstawy o wymiarach 30cm do 40 cm. Wagi przy tych drapakach nie są nawet podawane przez producentów (świadomie), bo ile może ważyć cienka płyta wiórowa? (bo taka jest zazwyczaj stosowana). Podpowiem – nie więcej niż 2 kg. Czy uważasz, że elementy stojące na czymś niewiele większym od kartki papieru A4 i ważące tyle co 2l napoju gazowanego, wytrzymają napór bawiącego się lub rozpędzonego kota? Chyba nie trzeba na to odpowiadać.

Prawdziwy drapak dla kota powinien być zdecydowanie większy a przede wszystkim cięższy. Zastosowanie podstawy o wymiarach 50 cm x 50 cm gwarantuje, że nic go nie przewróci a waga ok. 7 kg czyni to niemal niemożliwym.

Niestety zastosowanie dużo większych wymiarów i materiałów gwarantujących wagę kosztuje. Nigdy nie znajdziesz drapaka łączącego wagę i wielkość podstawy w niskiej cenie. Po prostu się nie da tego zrobić.

Sam porównaj, który wydaje się bardziej stabilna?:

Solidna podstawa drapakaPodstawa drapaka dla kota

 

 

Mając załatwiony temat podstawy, przyszła pora na SŁUPKI.

I tu od razu powiesz, w tanich drapakach jest stosowane drewno na całej długości, co może być lepsze niż drewno!!! - to musi być dobre.

Można się z tym zgodzić i nie. A pomyślałeś jakie to drewno? - czy było suszone?, jakiej było klasy? czy posiadało pęknięcia? Producenci tańszych drapaków używają najczęściej drewna sosnowego lub tub tekturowych. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Drewno sosnowe niesuszone jest jeszcze mokre (oczywiście mówimy tu o kilkuprocentowej wilgotności) i przez to w suchym pomieszczeniu będzie wysychało, deformowało się i zmniejszało swoją objętość. Co może być niebezpieczne. Kociak będzie mógł się dostać do tego drewna, które może być impregnowane przed pasożytami i grzybem. Chyba nie chcecie, żeby wasz członek rodziny miał do tego dostęp?

Tuba tekturowa odpowiednio przygotowana nie ustępuje niczym drewnu w drapakach. Niestety na czymś trzeba oszczędzić. Dlatego tańsi producenci stosują tuby o grubości kilku milimetrów. Niestety ciężko powiedzieć ile ponieważ w przeważającej większości (znowu świadomie) nie podają grubości ścianki.

Jeżeli mamy drapak z prawdziwego zdarzenia, to nawet wykonany z tuby tekturowej spełni nawet najcięższe wymagania. Nie wierzysz sprawdź. Spróbuj złamać tekturową rolkę po foli aluminiowej – co nie było łatwo? Pomyśl że w drapaku zostały zastosowane rolki o grubości ścianki 1 cm. (10x grubsze niż w te które próbowałeś złamać). To musi przetrwać wszystko.

Co wybierasz:

Drewno sosnoweTuba tekturowaNo to porozmawiajmy o SIZALU, tu panuje prosta zasada im grubszy tym lepszy. Bo bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania naszego drzewka przez kota. Ten sznurek służy mu do wbijania w niego pazurów. W co ten biedny kotek ma je wbić jak sizal w niedrogich drapakach będzie miał 6/7 mm grubości? - odpowiednia grubość sizalu to minimum 10 mm. Dzięki niej kot będzie mógł swobodnie wspinać się po słupku czy ostrzyć pazury.

Porównaj:

Sizal drapaka dla kotaSizal kociego drzewka

 

Dodatkowe elementy (półki, poduszki etc.)


Domki i półki – zastanawialiście się czemu w drapakach budżetowych są zawsze obite? Mięciutkie, poprawiają komfort, utrzymują ciepło – tak przynajmniej podaje producent. Prawda niestety jest bardziej brutalna, jak coś jest niskiej jakości i wstydzisz się to pokazać. Przykryj to czymś mięciutkim i milusim. Mam dla ciebie wyzwanie – znajdź w drapakach o niższej jakości informację jaki materiał kryje się pod tym pluszem i jakiej jest grubości – mocno się spocisz zanim coś znajdziesz, o ile ci się uda.

Tylko ten producent który nic nie ukrywa pod warstwami materiału, daje gwarancję na to co sprzedaje. Zastosowaniem np. drewna sklejkowego bukowego o grubości prawie 2,5 cm chyba nie trzeba się wstydzić a nawet warto je pokazywać.

Który będzie solidniejszy:

Domek dla kota do drapakaSolidny domek dla kota

Elementy montażowe, system montażu – Nawet najlepsze materiały połączone nieodpowiednimi materiałami na nic się nie przydadzą. Jak coś co trzyma się na cienkiej śrubie wkręconej bezpośrednio w drewno albo w plastikową zaślepkę ma się utrzymać? Dopiero śruby a grubości 1 cm zapewniają stabilność. Jeżeli są wkręcane w metalowe mufy pozwolą ci spać spokojnie bez obaw o bezpieczeństwo.

Która będzie bardziej wytrzymała:

Plastikowa śrubaŚruba metalowa

Mam nadzieję, że bogatszy w wiedzę o tym jaki drapak wybrać będziesz mógł podjąć świadomą decyzję. Przecież od tego zależy bezpieczeństwo najważniejszej osoby w domu. :)

Pamiętaj - nie daj się oszukać! Tylko producenci, którzy podają wszystkie informacje oraz nie ukrywają swoich konstrukcji pod tonami pluszu, pozwolą Ci się cieszyć bezpiecznym i pięknym drapakiem przez długie lata. Niestety to musi kosztować, ale powiedzmy sobie szczerze: czy kupując coś dla siebie patrzysz tylko na cenę?

 
 
 
 
 
 Pierwszy w Europie konfigurator   Wytrzymałe i sprawdzone konstrukcje  Fachowe doradztwo  Możliwości rozbudowy drapaka
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl