Język
Gdzie postawić drapak

Jak idealnie umiejscowić drapak

Udało się kupiliśmy drapak – czas przybić piątkę – dobra robota. Tylko co teraz...

I tu dużo zależy od tego jaki drapak kupiliśmy. Jeżeli skorzystałeś z rad, które napisałem w poprzednim artykule, wszystko pójdzie łatwo - jeżeli nie, koniecznie przeczytaj: Jak wybrać najlepszy drapak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główne funkcje drapaka

Nie poruszamy jeszcze tematu kota ale tego czy kupiłeś koci drapak na promocji (żeby było tanio), czy faktycznie poszukałeś, zastanowiłeś się i zamówiłeś coś co łączy jakość z wyglądem.

Czemu to jest takie ważne? - Kot traktuje nasz dom/mieszkanie jak swój zamek i chce kontrolować i wiedzieć co się dzieje a przez to drzewko dla naszego pupila powinno stać w nieprzypadkowym miejscu.

 

Powodów tego jest kilka:

 1. Punkt obserwacyjny – Jako pan i władca mieszkania, musi wszystko widzieć i wiedzieć co się dzieje w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego drapak powinien stać w miejscu z którego będzie możliwa obserwacja tego co się dzieje.

 2. Oznaczenie terenu – Kot zawsze stara pokazać, kto tu rządzi i przez to drzewko musi być umieszczone w taki sposób, że każdy kto wchodzi do domu (człowiek czy inny kot) widział, że to on tu jest Panem.

 

Po tych wstępnych informacjach powinieneś już wiedzieć czemu wybór drapaka ma również duże znaczenie pod kątem twojego długo urządzanego wnętrza. No bo czy chcesz, żeby pierwsze co zobaczą twoi goście wchodząc do domu to coś takiego?

 

 

Po co kotu drapak:

Najpierw spróbuj postawić się na miejscu kota i rozejrzyj się po mieszkaniu – co widzisz? - kuszące drewniane nogi od stołu czy krzeseł na, których można zdjąć trochę zużytych warstw z pazurów; Miękka kanapa w którą można zatopić pazury a przy okazji wetrzeć dużo zapachu odstraszającego innych od terytorium – no kto w tej sytuacji by się nie skusił.

 

Zasadniczo nasz kot używa drapaka z kilku podstawowych powodów

 • Fizjologia

  Kto nie lubi się przeciągnąć od czasu do czasu? - koty nie są tutaj inne, lubią trochę rozprostować kości i wyciągnąć się jak najmocniej, dlatego wysokie długie nogi od stołu czy róg kanapy są idealne – proste, długie i można łatwo się ich przytrzymać pazurami. Wszyscy obcinamy paznokcie – nasz pupil nie ma niestety takiej możliwości ale w jakiś sposób musi pozbyć się starej warstwy pazurów (które rosną całe życie kota), tak aby na wierzch wyszła nowa twarda warstwa gotowa na wszystko.
 • Terytorialność

  Kot drapiąc meble, stoły i drapaki zostawia po sobie ślady zapachowe jak i wizualne dające do zrozumienia innym potencjalnym „agresorom”, że to jest jego teren i niech inni uważają. Jest to bardzo ważne dla kota i jego samopoczucia, więc karcenie go za to jest wysoce nieodpowiednie z punktu widzenia kota.

 • Zachowanie

  Drapanie i inne zabawy z drapakiem są po prostu dla kota tak naturalne jak dla nas chodzenie i pozbawienie naszego pupila tej możliwości wpłynie na samopoczucie kota a na końcu okaże się nieskuteczne – w końcu z naturą nie wygrasz.

 

To czy kot będzie wykorzystywał do swoich potrzeb meble, framugi drzwi, inne elementy wyposażenia czy drapak odpowiednio przygotowany do jego potrzeb to już decyzja którą pozostawiam wszystkim, którzy mają kłopot ze swoim milusińskim lub zamierzają posiadać nowego króla w domu :)

 
 
 
 
 
 Pierwszy w Europie konfigurator   Wytrzymałe i sprawdzone konstrukcje  Fachowe doradztwo  Możliwości rozbudowy drapaka
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl